Κύπελλο ΕΚΑΣΘ

11 Οκτωβρίου, 2013
Στην φάση των «16» του κυπέλλου ανδρών προκρίθηκε ο Μέγας Αλέξανδρος μετά τη νίκη του με 72-69 επί του Αστέρα Πλαγιαρίου.Οι παίκτες του Λευτέρη Μουρατίδη αν και αγωνίζονται δύο κατηγορίες χαμηλότερα ήταν κοντά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά που έφθασε στα τέλη της τρίτης περιόδου στους δέκα πόντους την οποία διατήρησαν μέχρι το 38ο λεπτό. Τότε ο Στέφανος Κοσμάς χρησιμοποίησε τους μικρότερους σε ηλικία παίκτες και έτσι ο Αστέρας έγινε ιδιαίτερα απειλητικός καθώς μείωσε στους τρεις, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη.

Δεκάλεπτα: 19-17, 41-36, 60-50, 72-69
Διαιτητές: Γαζέτας Α.-Διβόλη
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Κοσμάς): Μαλλολάρι, Πατεράκης 2, Κακαλιάντης 12(3), Μπαλάσκας, Μήτσικας 15, Ναούμ 11(3),  Νικολάτος 12, Καλούδης, Παναγιωτίδης 8(1), Κατριβάνος, Μελάς 15, Νεράντζης.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΛΑΓΙΑΡΙΟΥ(Μουρατίδης): Μοσχούλας 20(1), Κολυμβάνος 12, Μουρατίδης 1, Ποτουρίδης 5, Ταλιώτης, Παρμαξίδης 30(6), Μελαχροινός 2, Μάλτος,  Παπαδόπουλος.